Ąžuolinis

Ąžuolinio ežeras randasi Lietuvoje, Utenos rajone, 5,5 km į rytus nuo Daugailių. Ežero ilgis iš šiaurės į pietus – 0,56 km, plotis – iki 0,32 km. Krantai žemi, ištisai apaugę medžiais. Ežerą supa Ąžuolyno, Girelės ir Eglių miškai, tik rytinėje pakrantėje įsikūręs Vajasiškio kaimas, eina kelias Lukošiūnai–Paberžė–Šlepečiai . Ežeras nenutekantis, priklauso Šventosios upės intako Šavašos baseinui.

13,1 ha dydžio ežeras Daugailių seniūnijoje, o tiesiai į šiaurę nuo jo nedidelis, bet labai mielas kaimas – Šlepečiai. Kodėl Ąžuolinis neaišku, pakrantėse tokių medžių reikėtų ieškoti labai ilgai. Galima tik spėlioti, kad čia kažkada anksčiau vaidilutės po šimtamečiais ąžuolais kūreno laužus. Vietovė išraiškingai kalvota, tarp dirbamų laukų išsaugoti mišraus miško gojeliai. Ir šitas ežeras ne išimtis. Ištisai apaugęs krūmokšniais ir juodalksniais, išskyrus kelis nedidelius tarpelius iš rytų pusės, todėl norėdami pažvejoti ieškokite, kas galėtų paskolinti valtį arba tempkitės su savimi. Forma neįmantri, pailga, išskyrus nedidelį ragelį ežero vakaruose. Labai seklus: pavasarį polaidžio metu 2,0 m gylio, vasarą nusenka iki 1,5 metro gylio.

Patrauklus tuo, kad būdamas seklus žiemos pradžioje užšąla vienas pirmųjų Utenos krašte. Kai ežerą sukausto pirmledis, čia galima pabandyti suvilioti ešerių. Žvejai taip būna pasiilgę poledinės žūklės, kad į žuvelių dydį nekreipia dėmesio. Reiktų pagauti mažiausiai trisdešimt, kad visi bendrai svertų kilogramą. Dugnas plokščias kaip lenta, nerasite nei mažiausios duobelės, todėl ešerius tenka vaikytis po visą ežerą. Žiemai įsibėgėjus, ledas solidžiai storėja, ima trūkti deguonies, ešeriai darosi apatiški ir masalais beveik nesidomi iki pavasario. Tolygiai gilėja iš visų pusių, dugne minkštas ir storas dumblo sluoksnis.

Čia dar galime sužvejoti lynų, kuojų, raudžių, aukšlių. Vietiniai gyventojai bandė įžuvinti sidabriniais karosais, karpiais, karšiais ir lydekomis. Deja, taikiosios žuvys gerų augimo sąlygų nerado ir nepaaiškinamai išnyko. Guodžia tik tai, kad viena kita lydeka čia tikrai daugiau. Vietinių žvejų duomenimis, lydekos didesnės nei 3,0 kg neužauga, todėl gerinti asmeniniams rekordams šis ežeras netiks. Netoli Paneikiškio ežeras ir jo vaikaitis Paneikiškaitis.